12/11/2019

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Την Τρίτη 12 Νοεμβρίου το Γ2 του σχολείου μας, επισκέφτηκε το Δημαρχείο Καλαμαριάς. Η υποδοχή ήταν εγκάρδια. Αφού ξεναγηθήκαμε στους χώρους του Δημαρχείου, μας υποδέχτηκε ο δήμαρχος κ. Ιωάννης Δαρδαμανέλης. Πολύ πρόσχαρος , ευγενικός και διατεθειμένος να συνομιλήσει με τους μικρούς μαθητές. Μας ταχτοποίησε όλους στο εντυπωσιακά μεγάλο γραφείο του και απάντησε με υπομονή σε όλες τις ερωτήσεις που είχαμε προετοιμάσει.

Η μίνι συνέντευξη που μας παραχώρησε, αφορούσε τόσο σε προσωπικές ερωτήσεις όσο και στη λειτουργία του Δήμου: ΕΡ: Πότε δημιουργήθηκε ο Δήμος Καλαμαριάς; ΑΠ: Μετά τον ερχομό των προσφύγων το 1922 και όταν τα προβλήματα των κατοίκων άρχισαν να πολλαπλασιάζονται.

ΕΡ: Για ποιο λόγο επιλέξατε να γίνετε δήμαρχος;

ΑΠ: Κατέβηκα υποψήφιος γιατί όταν πήγαινα με την κόρη μου στο πάρκο, πάντα μου έλεγε πως ήθελε καλύτερα πάρκα στη γειτονιά. Σιγά σιγά άρχισα να σκέφτομαι πως κάπως πρέπει να βοηθήσω και αποφάσισα να ασχοληθώ με το δήμο και ο κόσμος με επέλεξε για να τους βοηθήσω.

ΕΡ: Θα τηρήσετε όσα υποσχεθήκατε στις εκλογές;

ΑΠ: Θεωρώ ότι στο μεγαλύτερο ποσοστό θα τα τηρήσω με τη βοήθεια των συνεργατών μου. ΕΡ: Πώς περνάτε τη μέρα σας στο Δημαρχείο; ΑΠ: Συνήθως βρίσκομαι στο Δημαρχείο από το πρωί ως το βράδυ. Πολλά χαρτιά που πρέπει να μελετήσω και να υπογράψω, πολλά τηλεφωνήματα, συζητήσεις με τους συνεργάτες μου και πολλά προβλήματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν.

ΕΡ: Πώς επιλέγετε τους συνεργάτες σας;

ΑΠ: Στο δήμο δουλεύουν περίπου 1000 άτομα. Προσπαθούμε ο καθένας, ανάλογα με τις σπουδές του, να αναλάβει ανάλογο πόστο και αυτοί με τη σειρά τους βρίσκουν κατάλληλα άτομα για διάφορες εργασίες που πρέπει να γίνουν.

ΕΡ: Πού βρίσκετε χρήματα για τις εργασίες του δήμου;

ΑΠ: Ένα μεγάλο ποσοστό προέρχεται από το κράτος και τα υπόλοιπα από τους πολίτες μέσω των φόρων.

ΕΡ: Τι προβλήματα μπορεί να έχετε στον δήμο;

ΑΠ: Κυρίως υπάρχουν πολλές ερωτήσεις και παράπονα από τους πολίτες που είναι δύσκολο να τα προλάβεις όλα.

ΕΡ: Υπάρχουν υπηρεσίες για άπορες οικογένειες;

ΑΠ: Υπάρχει η Αντιδημαρχία που βοηθάει με χρήματα και φαγητό. Υπάρχουν όμως και πολλές άλλες υπηρεσίες.

ΕΡ: Υπάρχει υπηρεσία για τα αδέσποτα. ΑΠ: Υπάρχει υπηρεσία που ελέγχει τα αδέσποτα αλλά υπάρχει νόμος που απαγορεύει να τα πειράξουμε. Ευτυχώς στον δήμο μας δεν έχουμε τόσα πολλά όσα σε άλλους δήμους.

ΕΡ: Γιατί σταμάτησε η Δημοτική Συγκοινωνία;

ΑΠ: Ήταν εντολή του κράτους, όπως και με τη Δημοτική Αστυνομία. Γίνονται συζητήσεις για να ξαναρχίσουν να λειτουργούν αλλά περιμένουμε τις αποφάσεις του ΟΑΣΘ, για να δούμε τι θα κάνουμε.

ΕΡ: Μένουμε κοντά στο πάρκο Κατράκη. Πότε θα τελειώσουν οι εργασίες;

ΑΠ: Από τα 50 πάρκα της Καλαμαριάς, αυτή τη στιγμή ανακατασκευάζονται τα 26. Χρειάζεται οργάνωση και συντονισμός των συνεργείων. Μέχρι τον Απρίλη θα 'έχουν ετοιμαστεί. Θα γίνουν και παιδικές χαρές με όλες τις προδιαγραφές ασφάλειας.

ΕΡ: Τι σκοπεύετε να κάνετε με την παραλία της Ν. Κρήνης, κοντά στη Μίκρα;

ΑΠ: Η παραλία είναι μία και θα ξεκινήσουν εργασίες για όλο το παραλιακό μέτωπο. Θα διορθωθεί η Μαρίνα και σιγά σιγά θα προχωρούμε σε όλο το μήκος. Προς το παρόν μπορούμε να κάνουμε μια δράση καθαρισμού την Άνοιξη και να έρθω και εγώ μαζί σας. ΕΡ: Κάθε πότε συζητάει το Δημοτικό Συμβούλιο;

ΑΠ: Κάθε 15 μέρες, το βράδυ και είναι ανοιχτό στο κοινό. Επίσης στην ιστοσελίδα του δήμου, μεταδίδεται η συζήτηση και μπορείτε να παρακολουθήσετε από εκεί. Θα μπορούσε όμως να γίνει και πρωί για να συμμετέχουν και μαθητές με το σχολείο τους.

Αφού τελείωσε η συνέντευξη, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γλυκαθούν με μπισκοτάκια που κέρασε ο Δήμαρχος και στη συνέχεια να παίξουν στην πλατεία του Δημαρχείου.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Δαρδαμανέλη, καθώς και τη διευθύντρια του σχολείου μας, κ. Μαγκώτσιου που κανόνισε τη συνάντηση αυτή.