04.06.2015
13-11-2013

Επίσκεψη στο Σιδηροδρομικό Μουσείο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Στ΄  Τάξης επισκέφτηκαν το Σιδηροδρομικό Μουσείο  που βρίσκεται στο Ελευθέριο  Κορδελιό και ξεναγήθηκαν από τον κ. Ευθύμιο Κοντόπουλο.

11/12/2013

Οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Οι τρεις σωματοφύλακες» στο Βασιλικό Θέατρο.

16-19/12/13

Την τελευταία εβδομάδα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων το σχολείο μας διοργάνωσε Χριστουγεννιάτικο παζάρι με φιλανθρωπικό χαρακτήρα, στο φουαγιέ του Γυμναστηρίου. Η ανταπόκριση των μαθητών και των γονέων ξεπέρασε τις προσδοκίες μας και ο στόχος μας που ήταν η προσφορά του «Χριστουγεννιάτικου Τραπεζιού» σε οικογένειες της σχολικής μας κοινότητας που αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία. Οι μαθητές είπαν τα κάλαντα σε τέσσερις διαφορετικές γλώσσες και παρουσίασαν θεατρικά δρώμενα και πολλές εκπλήξεις. Το διασκεδάσαμε όλοι μας!!!

22-1-2014

Οι μαθητές & οι μαθήτριες της Δ ΄ τάξης επισκέφτηκαν το αρχαιολογικό μουσείο και τον αρχαιολογικό χώρο της Πέλλας. Στην περιήγησή τους ήρθαν σε επαφή με τα μνημεία της εποχής και με τη βοήθεια της ξεναγού και των δασκάλων τους προσπάθησαν να κατανοήσουν τις ποικίλες πτυχές της καθημερινής και της δημόσιας ζωής της μακεδονικής πρωτεύουσας. Παρόλη τη μικρή ηλικία τους, μας εντυπωσίασε το ενδιαφέρον τους που αποτυπώθηκε σε φωτογραφίες και σημειώσεις αλλά και με την παρατήρηση ορισμένων μαθητών για τη συνεχή οπτική επαφή που προσφέρει ο αρχιτεκτονικός σχεδιασμός του μουσείου με όλες τις θεματικές ενότητες των εκθεμάτων. Κοίτα λοιπόν τι προσέχουν τα μικρά παιδιά!!!

24-1-2014

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης επισκέφτηκαν τη Δαήδειο Βιβλιοθήκη Καλαμαριάς και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα που είχε στόχο τη δημιουργική σχέση και επαφή τους με τους χώρους των βιβλιοθηκών.

Ιανουάριος Ιανουάριος- Μήνας συμμετοχής σε αθλητικούς αγώνες

Με ομάδες στα αγωνίσματα μπάσκετ αγοριών, Βόλεϊ κοριτσιών και χάντμπολ αγοριών και κοριτσιών το σχολείο μας πήρε μέρος σε αθλητικούς αγώνες που διοργανώθηκαν από την ΕΟΣΑ. Η αθλητές και οι αθλήτριές μας, με την προπονητική καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής κ. Τουμπίδου Σοφίας και Γεωργιάδου Γεωργίας, πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις αλλά κυρίως έδειξαν σημαντικές αρετές σε όλα τα παιχνίδια, όπως ο σεβασμός των αντιπάλων, η ψύχραιμη διαχείριση της νίκης και της ήττας τους και το fairplay!

6-2-2014

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης που επισκέφτηκαν το μουσείο ύδρευσης Θεσσαλονίκης γράφουν: "Επιτέλους μάθαμε το δρόμο του νερού προς τη βρύση μας! Κι ακόμη πώς καθαρίζουν οι άνθρωποι της ΕΥΑΘ το νερό και τι απογίνονται τα λύματα…..Όλα μέσα από βιντεάκια, ζωγραφιές και παιχνίδια με το νερό!!! Τέλειο;"

6-3-2014 ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄ Τάξης επισκέφτηκαν το Πλανητάριο, γνώρισαν πώς και πότε δημιουργήθηκε το Αιγαίο Πέλαγος και τα νησιά του καθώς επίσης και τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (ΑΠΕ). Τέλος παρακολούθησαν στο Κοσμοθέατρο την  3D ταινία «Ο Δαρβίνος και το μυστήριο της φύσης».

27-3-2014 Το ψωμί ψωμάκι !

Οι μαθητές μας της Α΄και Β΄τάξης επισκέφθηκαν στα τέλη του Μάρτη τον συνεταιρισμό γυναικών της Νέας Γωνιάς Χαλκιδικής στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής υγείας – διατροφής.

1-4-2014 ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ

Οι μαθητές και μαθήτριες του Στ1, στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης, έκαναν μία περιήγηση στη Νέα κρήνη.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

3-4-2014 ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ Τάξης και του Στ1 Τμήματος επισκέφθηκαν το πάρκο Δεινοσαύρων. Είδαν απολιθώματα και ομοιώματα δεινοσαύρων, άκουσαν από ειδικό παλαιοντολόγο για την ζωή τους και γνώρισαν ζώα που ζούσαν πριν χιλιάδες χρόνια στον ελληνικό χώρο.

9-4-2014 ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

30-4-2014

2-5-2014

Μια συγκλονιστική διήμερη εμπειρία για όλους στο σχολείο μας. Οι μαθητές της Στ τάξης σε συνεργασία με την Εθνική Λυρική Σκηνή πραγματοποίησαν το διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Η όπερα διαδραστικά στο Δημοτικό Σχολείο” παρουσιάζοντας την όπερα του Ροσίνι «Ο κουρέας της Σεβίλλης» . Η συγκεκριμένη δράση υπήρξε μοναδική εμπειρία για την  προαγωγή του αισθητικού κριτηρίου και τον εμπλουτισμό της ζωής των παιδιών μας. Σύντομα θα παραλάβουμε υλικό από την Ε.Λ.Σ. και θα το αναρτήσουμε στην ιστοσελίδα μας!

2-5-2014 ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ

Το σχολείο μας για τρίτη συνεχή χρονιά λειτούργησε σαν κέντρο του διαγωνισμού «βιβλιοδρομίες». Φιλοξένησε περισσότερους από 100 μαθητές σχολείων της Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής που κλήθηκαν να επεξεργαστούν κείμενα με θέμα την οικογένεια.  Μια συναρπαστική εμπειρία για τους φιλαναγνώστες μαθητές μας!

28-5-2014

Πιστοί στο ραντεβού μας στα πλαίσια της καμπάνιας «καθαρίστε τη Μεσόγειο», εμείς οι μαθητές της Ε και Στ τάξης βρεθήκαμε στην Επανομή και καθαρίσαμε ένα μεγάλο μέρος της ακτής «Ποταμός». Εντυπωσιασθήκαμε από την εικαστική παρέμβαση με περιβαλλοντικά συνθήματα που βρήκαμε στο χώρο από μαθητές Γυμνασίου και δεσμευτήκαμε όλοι μας να γίνουμε πολίτες με περιβαλλοντική ευαισθησία. Το οφείλουμε στον πανέμορφο τόπο μας!

10-6-2014 11-6-2014

Διήμερο πολιτιστικό αφιέρωμα με θέμα τη «θάλασσα» από τους μαθητές μας, με δράσεις ανοιχτές στην τοπική κοινωνία. Εικαστικές εκθέσεις, θεατρικές παραστάσεις, μουσικά, χορευτικά και θεατρικά δρώμενα πλαισίωσαν τις εκδηλώσεις των μαθητών μας σηματοδοτώντας δημιουργικά και με αισιοδοξία το τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς.

11-6-2014 ΤΕΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΕΚΤΗΣ

Ευχόμαστε να γίνετε χρήσιμοι άνθρωποι στην κοινωνία τιμώντας έτσι τις οικογένειές σας, τον εαυτό σας και την πατρίδα. Πάντα να βλέπετε μακρύτερα και πάντα ψηλότερα να ανεβαίνετε για να μας δίνετε το δικαίωμα εμάς τους δασκάλους σας να χαιρόμαστε που υπήρξατε μαθητές μας.