24-9-2012

Περιήγηση στη Ρωμαϊκή Αγορά – Γαλεριανό Συγκρότημα
Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας και στην ανάγκη της γνωριμίας των παιδιών με τα μνημεία της πόλης μας, οι μαθητές/τριες της  Ε΄ Τάξης του σχολείου είχαν την ευκαιρία  να επισκεφτούν το Γαλεριανό Συγκρότημα (Ροτόντα, Καμάρα και Ανάκτορο), Ρωμαϊκά οικοδομήματα του 4ου  αιώνα μ.χ. και τη Ρωμαϊκή αγορά της Θεσσαλονίκης, μνημείο του 2ου-3ου αιώνα. Σύμφωνα με τους μαθητές, η εμπειρία ήταν πολύ σημαντική, γιατί τους δόθηκε  η ευκαιρία να γνωρίσουν κάποια από τα  μνημεία που βρίσκονται στην πόλη μας!

2-11-2012

Επίσκεψη στο Ολυμπιακό Μουσείο

Τα παιδιά της Ε΄ Τάξης επισκέφτηκαν το Ολυμπιακό Μουσείο. Oι μαθητές/τριες του Ε1 πήραν μέρος στο πρόγραμμα «Δράση και διάδραση», όπου με παιγνιώδη τρόπο μυήθηκαν στον αθλητισμό και  του Ε2 στο πρόγραμμα «Spirit in Motion», όπου  με πολυμεσικές εφαρμογές έγινε προσπάθεια ευαισθητοποίησης των μαθητών σε ζητήματα αναπηρίας.

Περιβαλλοντικό – οικολογικό πρόγραμμα από τους μαθητές της  Γ΄Τάξης

Η Γ΄ Τάξη του σχολείου μας φέτος παίρνει μέρος σ’ ένα περιβαλλοντικό – οικολογικό πρόγραμμα, μέσω της εναλλακτικής κοινότητας «Πελίτι». Το πρόγραμμα έχει 2 σκοπούς:

1. Να καταλάβουν τα παιδιά πως ένα μεγάλο μέρος της τροφής προέρχεται από τη καλλιέργεια της γης. Να μάθουν πώς καλλιεργούμε τη γη, να ασχοληθούν μ΄αυτή σκάβοντας, σπέρνοντας και φυτεύοντας διάφορα λαχανικά εποχής.

2. Να συλλέξουν από τα φυτά που θα καλλιεργήσουν σπόρους, να μάθουν πώς διατηρούνται και να τους φυτέψουν τη νέα χρονιά.

Έτσι τα παιδιά θα μπορέσουν να συμβάλλουν κι αυτά βάζοντας ένα λιθαράκι στο σκοπό που έχει βάλει η εναλλακτική κοινότητα «Πελίτι», η  οποία μας στηρίζει.  Να γνωρίσουν δηλαδή τα παιδιά γιατί είναι σημαντικό αυτό που θα κάνουν και στη συνέχεια  να προσπαθήσουν να  διατηρήσουν και να διαφυλάξουν τις ντόπιες ποικιλίες σπόρων.

Πρόκειται για ποικιλίες σπόρων που καλλιεργούνται στον ελλαδικό χώρο για εκατοντάδες ή και χιλιάδες ακόμη χρόνια και επέζησαν παρ’ όλες τις δυσκολίες σ’ όλους αυτούς τους αιώνες.

28-11-2012

Περιήγηση της Γ΄τάξης στα ιστορικά μνημεία της πόλης μας

H Γ΄ Τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή με θέμα «Περιήγηση στην πόλη μας». Τα παιδιά αφού ασχολήθηκαν μέσα στην τάξη με το όνομα και την ιστορία της Θεσσαλονίκης, περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της με το ειδικό γι’ αυτό το σκοπό αστικό λεωφορείο του ΟΑΣΘ και γνώρισαν από κοντά τα σημαντικότερα μνημεία της.  Η περιήγηση των μαθητών προσέλκυσε σημαντικά το ενδιαφέρον τους. Η επίσκεψη έληξε με φυλλοπόλεμο στον περιβάλλοντα χώρο του του Βασιλικού Θεάτρου και αμέτρητα συναισθήματα χαράς !

22-4-2013

Περιήγηση της Ε΄ τάξης στα ιστορικά μνημεία της πόλης μας

H Ε΄ Τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή με θέμα «Μια αψίδα θριάμβου αφηγείται». Τα παιδιά αφού ασχολήθηκαν μέσα στην τάξη, στα πλαίσια του μαθήματος των Γαλλικών, με τα κοινά στοιχεία της πόλης της Θεσσαλονίκης και του Παρισιού, περιηγήθηκαν στο Λευκό Πύργο, Άγιο Δημήτριο και τα κάστρα της πόλης.  Η περιήγηση των μαθητών προσέλκυσε σημαντικά το ενδιαφέρον τους και  γνώρισαν  καλύτερα την πόλη τους.

17-5-2013

Την Παρασκευή 17 Μαίου 2013 το σχολείο μας φιλοξένησε τον πανελλήνιο διαγωνισμό ανάγνωσης παιδικού λογοτεχνικού βιβλίου: ¨Βιβλιοδρομίες¨. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τα εκπαιδευτήρια Γείτονα και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας. Συμμετείχαν 30 μαθητές του σχολείου μας και 45 μαθητές από δημοτικά σχολεία της Β. Ελλάδας. Τα παιδιά διαγωνίσθηκαν ατομικά ή ομαδικά ( max. 4 μέλη) αφού είχαν διαβάσει τα 4 βιβλία που είχαν οριστεί για την τάξη που φοιτούν. Τα μέλη των ομάδων συνεργάστηκαν  εξαιρετικά συμβουλευόμενοι τα βιβλία τους, όπως προβλέπεται από τον διαγωνισμό ,χάρηκαν τη συμμετοχή τους  και ανυπομονούν για την επόμενη διοργάνωση.

23-5-2013

ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄ Τάξης πήραν μέρος στην εκστρατεία  ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ  καθαρίζοντας ένα τμήμα της παραλίας της Επανομής.

11-6-2013

Στις 12 Ιουνίου στις 9:00 το βράδυ, δόθηκε μια υπαίθρια παράσταση με θέμα την "Αρχαία Ελλάδα", από τα παιδιά της Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ τάξεις του σχολείου μας. Ήταν ένα οδοιπορικό στις αρχαίες ελληνικές αξίες με οδηγό ένα κυκλωτικό χορό που αποτύπωνε κορυφαίους σταθμούς του πολιτισμού μας, όπως την αφή της ολυμπιακής φλόγας, τα ολυμπιακά αθλήματα, το μύθο του Απόλλωνα και του Ερμή, θεατρικά δρώμενα του Σοφοκλή και του Αριστοφάνη, την τελετή της θεάς Δήμητρας και τέλος, βακχικές συμποσιακές στιγμές.