Φύλλο 1 ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ COMENIOUS
1 Περιήγηση στη Θεσσαλονίκη

Στις αρχές του Οκτώβρη 2011 η Ε’ τάξη του 12ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς έκανε “Το γύρο της Θεσσαλονίκης” με το λεωφορείο.Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν διάφορα μέρη της πόλης που ζουν και να διασκεδάσουν. Να πως μια από τις μαθήτριες μας, η Μαρία Μαβρουδίδου, περιγράφει την εμπειρία της στα Αγγλικά που είναι η ξένη γλώσσα που διδάσκεται στο σχολείο μας.
“Στις 6/10/2011 κάναμε με την τάξη μου το γύρο της Θεσσαλονίκης με το λεωφορείο. Είδαμε καταπληκτικά αρχαία κτίρια όπως ο Λευκός Πύργος, παλιές εκκλησίες,τα αρχαία Βυζαντινά τείχη της πόλης και το άγαλμα του Μέγα Αλέξανδρου. Είδαμε επίσης την παλιά και την καινούργια πόλη της Θεσσαλονίκης και πραγματικά το απόλαυσα. Μάθαμε πολλά πράγματα για την ιστορία της πόλης μας και πιστεύω ότι όλοι μας θα ‘πρεπε να κάνουμε αυτή την εκδρομή.”

At the beginning of October 2011 the E’ class of the 12th Primary School of Kalamaria,Thessaloniki, went on a day tour of Thessaloniki by bus.The children had the chance to visit several parts of the city they live and have fun. Here is how one of our students,Maria Mavroudidou, describes her experience practising the English language which is the foreign language taught at school.
“On 6/10/2011 I went with my class on a tour of Thessaloniki by bus.There we saw amazing ancient buildings like the White Tower, many old churches, the ancient Byzantine walls and the statue of Alexander the Great.We also saw the old and the new city of Thessaloniki and I really enjoyed it. We learnt many things about the history of the city and I believe everyone should take this tour.”