ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ

Βιβλιοτρεχάλα   φιλαναγνωσίας

Στα πλαίσια του μαθήματος της φιλαναγνωσίας το τμήμα Β2 του σχολείου μας συμμετέχει στην 4η “βιβλιοτρεχάλα” ανάγνωσης που διοργανώνεται από τις εκδόσεις Ψυχογιός με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας.

Οι μικροί μας αναγνώστες διάβασαν τέσσερα  υπέροχα βιβλία ( Το αριστερό μου πόδι, Επιχείρηση τάπα, Το κουτί της Ιζόλδης, Έξω από τα δόντια) και στη συνέχεια  πραγματοποίησαν έξι  εργασίες-δραστηριότητες τις οποίες και θα στείλουμε στο διαγωνισμό. Οι εργασίες έγιναν ομαδοσυνεργατικά και οι μαθητές το απόλαυσαν ! Αναμένουμε τα αποτελέσματα τον Μάιο !

Σκοπός του προγράμματος ήταν η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, η ενημέρωση των παιδιών πάνω σε κοινωνικά θέματα  καθώς και η δημιουργική έκφραση των παιδιών.

Δείτε τις εργασίες μας!